Most św. Jana

Most św. Jana Nepomucena na Łynie (znany również jako Most św. Jana oraz Most Jana, dawn. niem. Johannesbrücke) jest najstarszym i najsłynniejszym mostem w Olsztynie. Znajduje się on w południowej części Starego Miesta, w historycznej dzielnicy "Dolnego Przedmieścia" (niem. Unterstadt), nieopodal dawnej Bramy Dolnej, po której nie ma dziś już śladów. Tuż przy moście zlokalizowane jest skrzyżowanie części ślepej al. Warszawskiej, ul. Prostej, ul. Mochnackiego i ul. Grunwaldzkiej.

Od roku 1907 do roku 1965, przez most jeździły tramwaje olsztyńskie linii 1, która przez pewien okres przy moście swoją pętlę, a później przystanek.

W przeszłości, w pobliżu mostu stała kapliczka z czerwonej cegły. W 1869 roku w miejsce likwidowanej kapliczki, a na samym moście umieszczono kamienną figurę św. Jana Nepomucena autorstwa Wilhelma Jansena z Kolonii. W niewyjaśnionych do końca okolicznościach została ona skradziona w wyniku rubieży tuż po drugiej wojnie światowej. W 1996 w raz z remontem samego mostu ufundowano kopia historycznej kapliczki, tym razem spiżową i większych rozmiarów, oraz staraniem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Niemieckiej - odtworzono kopię zaginonego pomnika.

Dawna nazwa mostu to Johannesbrücke (Most św. Jana Nepomucena - Święty Jan Nepomucen - patrona szczęśliwych przepraw przez rzeki)

dodany 2008-05-26 11:24 przez aneta

Tagi:

Komentarze:

Nie ma żadnych komentarzy.
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją